Pátek 23/11/2018

10 let od pokusu o protiromský pogrom v Litvínově

Rasistické a xenofobní násilí v Česku průběhu posledních 20 let přicházelo ve vlnách. Před několika dny uplynulo 10 let od jedné z nejmasivnějších organizovaných násilných akcí českých neonacistů. Na podzim roku 2008 se pokusili o pogrom na romské obyvatele litvínovského sídliště Janov. Násilnosti tehdy naštěstí zůstaly bez obětí, ale připomněly, že davové hony na Romy, migranty nebo další skupiny lidí, které zrovna společnost označí za problém, nebyly jen záležitostí 90. let. Neonacistické aktivity, které akcí v Litvínově vrcholily, jsme tehdy důkladně popsali v několika článcích. S odstupem 10 let překvapivě dobře fungují jako připomínka toho, jaké události násilnosti předcházely, jak média a místní politici eskalovali situaci i toho, jak se k sjíždějícím se neonacistům postavili obyvatelé Litvínova. Taky díky nim můžeme zpětně vidět, jak na vlnu protiromské agrese zareagovala antirasistická scéna. Abyste to mohli posoudit sami, shrnuli jsme všechny odkazy na články na jedno místo:

Sídliště Janov, den poté, 21. 10. 2008.
Dělnická strana si vybírá Janov, lokalitu sužovanou obchodem s chudobou, ke svým provokacím. Po konfliktech jejích Ochranných sborů s bránícími se místními Romy probíhá na konci října 2008 demonstrace za účasti asi 400 neonacistů. Ti jí pak prezentují jako začátek blížící se rasové války.

 

Sídliště Janov, týden poté, 26. 10. 2008
Detailnější informace o proběhu první demonstrace a o tom, jakou roli hráli jednotliví aktéři. Očekáváme, že neonacisté budou z jimy vyeskalovaného etnického pnutí chtít vytěžit maximum a zároveň, že reakce místních úřadů i policie bude laxní.

 

Mostecký Nazi deník, 7. 11. 2008
Místní média přilévají olej do ohně, vydávají zkreslující informace a dávají prostor neonacistické propagandě.

 

 

O válce v litvínovských ulicích, 18. 11. 2008
Na druhou demonstraci se sjíždí asi 700 neonacistů, nepřipravená policie je nedokáže udržet na uzdě. Náckové ve městě rozpoutávají rioty, ke kterým se přidává i část místních.

 

Privilegované oběti a Janov, 18. 11. 2008
Zatímco v jiných případech neonacistického násilí je politická scéna i policie připravená jednat, Janov ukázal, že jakmile se jedná o problémy Romů, tak je ostentativně přehlíží.

 

Den létajících prstů, 20. 11. 2008
Co vedlo lidi k tomu, aby se zúčastnili protiromského pogromu a proč lidé hledají spásu v hordě neonacistů?

 

Vyjádření Antifašistické akce k událostem v Janově, 23. 11. 2008
Reflektujeme vlastní strategii ústupu od veřejných akcí a naše možnosti v předcházení událostem, jako byly ty v Janově.

 

Janov v širší perspektivě, 23. 11. 2008
Širši rozbor toho, jakou roli hráli v událostech v Janově jednotliví aktéři - stát, policie, neziskové organizace, občané, Romové, Antifašistická akce.

 

Antifašistická demonstrace: 13. 12. 2008 Praha, 28. 11. 2008
V reakci na protiromské násilnosti svoláváme antifašistickou demonstraci. Účastní se jí asi 800 lidí.

 

D13: Projev Antifašistické akce, 14. 12. 2018
Text projevu z demonstrace.

 

Anarchistické aktivity v Janově, 6. 1. 2009
Pomocí rozhovoru pokrýváme pohled na situaci v Janově ze stany místních antirasitických aktivistů.

 

Dětský den v Janově, 15. 6. 2009
Informujeme o dětském dni pro děti z Janova, který uspořádala asociace ALERTA.

 

Pohádka o patriotovi, 6. 5. 2009

Jeden z neonacistů si na druhé demonstraci v Janově sám amputoval prsty vlastní výbušninou. Neonacistická scéna se to snaží svést na policii a z Viktora Aufarta udělat mučedníka. Video je však neúprosné a projekt Patriot v nouzi krachuje.