Pondělí 25/1/2016

Klausovy námluvy s Alternative für Detschland (AfD)

Není žádné tajemství, že bývalý český prezident Václav Klaus chová sympatie k různým nacionalistickým, ultrapravicovým a ultrakonzervativním spolkům. 

Stačí si vzpomenout na návštěvu klerofašistického aktivisty a pravidelného účastníka neonacistických demonstrací Františka Červenky a dalších osob z okruhu Akce D.O.S.T. na Pražském hradě na Klausovy narozeniny. V poslední době stárnoucí profesor upustil od svého koníčku — vyvracení existence globálního oteplování — a začal se více věnovat hraní na populistickou nacionalistickou notu. Proto nebylo nijak překvapující, když se při její loňské pražské návštěvě sešel s Marine Le Pen, předsedkyní zřejmě nejsilnější ultrapravicové nacionalistické strany Evropy, francouzské Národní fronty.

 

Minulý týden si Klaus mohl udělat další zářez na pažbě, když vystoupil jako host na konferenci silně pravicově orientované strany Alternativa pro Německo (Alternative für Detschland — AfD). Ta vedle francouzské Národní fronty, německé NPD (Německá národní strana), maďarského Jobbiku a dalších evropských nacionalistických stran patří mezi politická uskupení s výraznou euroskeptickou agendou a vazbami na Rusko. Tomuto tématu jsme se minulý rok věnovali v obsáhlém článku.

 

 

AfD v Německu platí za nejhlasitější obhájce protiimigračního hnutí Pegida, s jehož politikou se ostatně politika AfD silně protíná. Díky tomu se stává významnou konkurencí tradiční nacionalistické NPD, v níž se angažuje i řada neonacistů. K nim mají nebezpečně blízko i čelní představitelé AfD. Koncem minulého roku například Björn Höcke, jedna z nejvýraznějších osob AfD, vystoupil s téměř eugenickým projevem, který by s klidem mohl zaznít v Německu v 30. letech minulého století. Rozebíral „odlišné reprodukční strategie“ Afričanů a Evropanů, za což ho dokonce kritizovala i část jeho vlastní strany.

Klaus se ve svém projevu pro téměř prázdou Schiller Halle ve Stuttgartu, kterou hlídalo několik desítek policistů, ostře vymezoval proti vstřícné azylové politice Evropy, situaci v Evropě popsal jako válku ohrožující civilizaci a své názorové oponenty označil za ideologicky indoktrinované. Přednášku zakončil voláním po nové Sametové revoluci, načež od svého nepříliš početného obecenstva sklidil nadšené ovace. Klaus straně vyjádřil podporu již vloni, když prohlásil, že kdyby byl Němcem, byl by členem AfD.

Kam dál?

Klaus v Německu agituje za AfD, vystoupil na jejím mítinku

Český exprezident  vystoupil v Porýní na posledním předvolebním mítinku populistické strany Alternativa pro Německo (AfD). Klaus stranu bojující proti přijímání uprchlíků podporuje už delší dobu. Podle politologa Jakuba Eberleho mu to však žádné politické body nejspíš nepřinese.