Pátek 12/1/2018

Neonacistický byznys v oktagonu

Popularita MMA a dalších bojových sportů v Česku v posledních letech strmě stoupá. Vytěžit se jí pokouší i mladý internetový obchod Might Is Right, který se snaží do oktagonů a ringů vnést produkty neonacistických značek. V jeho nabídce najdete oblečení od firem prominentních neonacistů z Německa, Ruska, Francie a Ukrajiny. To se už dá občas zahlédnout i na větších turnajích jako je Oktagon nebo Night of Warriors.

Bojové sporty zažily v posledních letech velký boom. Poznáte to už jen když vyjdete na ulice. Téměř pokaždé potkáte, během pár minut, alespoň pár lidí oblečených do značek specializovaných na bojové sporty a často i s náležitou muskulaturou. Neonacistická scéna je bojovými sporty fascinovaná od nepaměti, ale tento současný trend je poznat i na ní. Roli subkulturního znaku, jakým kdysi býval bombr, dnes plní fighterské oblečení právě od značek, které vznikly v neonacistické scéně. Kdysi oblíbený Thor Steinar se stal kýčem pro „Daliborky“ scény, zatímco tvrdé jádro neonacistů si oblíbilo značky, které svojí politickou orientaci nijak neskrývají a v klasických obchodech byste je hledali marně. Přesně takovéto oblečení nedávno začal nabízet nový český internetový obchod Might Is Right. Jeho zboží se tu a tam už dá zahlédnout už i na větších domácích turnajích v bojových sportech jako jsou Oktagon nebo Night of Warriors.

Kdybychom se měli pokoušet vyjmenovat pokusy českých neonacistů o rozběhnutí vlastních obchodů s oblečením, bylo by to na dlouhý samostatný článek. Might Is Right si ale pozornost zaslouží. Jednak prodává výhradně zahraniční značky, které jsou prokazatelně napojeny na neonacistickou scénu a vůbec se tím netají. Důležitější ale je, že ho provozuje mladší generace aktivních českých neonacistů, která získávala know-how od starších kolegů, kteří mají s výrobou a distribucí neonacistického oblečení dlouhé zkušenosti. Hned na začátek můžeme prozradit, že pokud jste četli naše starší články o značkách White Rex a Black Arrows, můžete tušit, odkud vítr vane.

Už samotný název značky řekne lecos. Might Is Right je převzatý z titulu knihy autora s pseudonymem Ragnar Redbeard. Kniha z roku 1890 v podstatě zavrhuje koncept lidských a přirozených práv a Redbeard v ní prosazuje právo silnějšího a myšlenky sociálního darwinismu, když tvrdí, že morální právo se má odvíjet od fyzické síly. Zároveň je plná vnitřních protimluvů, antisemitismu, rasismu a šovinismu. Autor například tvrdí, že žena je majetkem muže nebo že anglo-saská rasa je nadřazená ostatním. Lepší název pro obchod si jeho majitelé vybrat nemohli.

Žádný skrejvačky

Pojďme se nejprve podívat na sortiment Might Is Right. Žádný regulérní e-shop obchod sice nemá, ale svoje zboží vystavuje na Facebooku a Instagramu, přičemž distribuuje značky jako Greifvogel, Pride France, White Rex, Beloyar a Svastone. Lze říct, že jde o pěkný výběr dnes nejznámějších otevřeně neonacistických fighterských značek, takže stručné představení každé z nich nebude od věci.

Německou značku Greifvogel si nechal v roce 2013 registrovat Sebastian Raack, který byl na přelomu tisíciletí jednou z vedoucích postav mezinárodní neonacistické sítě Blood & Honour. Na jeho jméno byl napsán PO Box jihobrandenburské pobočky této organizace a její mládežnické odnože White Youth. Zároveň byl členem německé neonacistické kapely Outlaw a dnes hraje v Hope for the Weak (v souvislosti s koncertem v Liberci jsme o nich v roce 2016 psali) a společně se svým obchodním partnerem Michaelem Lorenzem provozuje vydavatelství OPOS Records, které jsme už na našem webu také rozebírali. Lorenz byl pro změnu šéfem saské sekce Blood & Honour, která přímo podporovala neonacistickou teroristickou skupinu NSU. Tuto skupinu mimochodem nedávno představil i třídílný televizní film Teroristé hákového kříže vysílaný Českou televizí. V prosinci 2016 se sídlo značky přesunulo z Drážďan do Lindenau, kde mají Raack s Lorenzem pod palcem velkou nemovitost a dostatek prostoru pro sklady Greifvogel i OPOS records. Greifvogel sponzoruje několik fighterů z neonacistického prostředí, kteří se účastní jednak oficiálních turnajů, ale i čistě neonacistických akcí. Jejich vrcholem bývá turnaj Kampf der Nibelungen každoročně organizovaný v utajení. Do týmu Greifvogel patří i dva čeští neonacisté, o nichž jsme psali ve článku o značce White Rex – Vít Mrákota a Tomáš Dubský. O obou ještě bude řeč. Dubský za Grefvogel tým zápasil například minulý rok v rámci neonacistické akce Triumf vůle. Vzhledem k tomu, že je značka zaregistrovaná v Německu (kde jsou tradičně přísné zákony) a odtud jí také její majitelé provozují, nejsou její designy otevřeně neonacistické a najdete na nich převážně obecná motivační hesla jako „Might Is Right“, „Strenght is Moral Glory“ nebo „Elitist Weightlifting“. Občas však Greifvogel vydá i motiv s přímými odkazy na nacistickou syboliku,

Tričko Griefvogel inspirované myslitelem Juliem Evolou, který svým odporem vůči idelům rovnosti a demokracie velmi ovlivnil italský fašismus a celou italskou poválečnou militantní ultrapravici.
Tričko Griefvogel inspirované myslitelem Juliem Evolou, který svým odporem vůči idelům rovnosti a demokracie velmi ovlivnil italský fašismus a celou italskou poválečnou militantní ultrapravici.

Pride France je francouzská značka, kterou v roce 2013 založil známý neonacista a dlouholetý aktivista Lyonské pobočky Blood and Honour Tomasz Szkatulsky. Sám Szkatulsky často vystupuje na neonacisty organizovaných turnajích, kde je kvůli svým nepřehlédnutelným tetováním velmi dobře rozpoznatelný. A to Hákovým křížem nebo znakem SS počínaje a nejviditelnějším nápisem „White Power“ na Szkatulskyho ohryzku konče. V podobném duchu se nesou i některé streetwearové motivy Pride France. Známá jsou například trička s nápisem HTLR. Pride France také prodává chrániče na bojové sporty, které jsou o něco decentnější, avšak i na nich se často objevuje neonacistický symbolika.

Kromě toho, že Szkatulsky obráží turnaje bojových sportů, pořádá, pod logem své značky, už několik let v Lyonu svůj vlastní turnaj. Na něj se sjíždí neonacisté z celé Evropy a už na jeho prvním ročníku nechyběli ani zástupci z Česka. Pride France zároveň podporuje vlastní stáj fighterů, kde je, vedle samotného Szkatulskyho, nejviditelnější Zoltán „Starec“ Suhajda, ambiciózní fighter a neonacista z Maďarska.

Majitel Pride France Tomasz Skatulsky. Vlevo se připravuje na zápas a dobře jsou vidět jeho tetování s logem SS a svastikou. Osoba napravo na pravé fotce na sobě má jedno z triček Pride France. V tomto případě nese vzpomínkový design Iana Stuarta Donaldsona, zpěváka kultovní neonacistické kapely Skrewdriver a zakladatele organizace Blood and Honor.
Majitel Pride France Tomasz Skatulsky. Vlevo se připravuje na zápas a dobře jsou vidět jeho tetování s logem SS a svastikou. Osoba napravo na pravé fotce na sobě má jedno z triček Pride France. V tomto případě nese vzpomínkový design Iana Stuarta Donaldsona, zpěváka kultovní neonacistické kapely Skrewdriver a zakladatele organizace Blood and Honor.

Za další z nabízených značek Svastone stojí dlouholetý ukrajinský neonacista Arsenij Bilodub (vlastním jménem Arsenij Klimačev), zpěvák a kytarista metalové white power kapely Sokyra Peruna (Perunova sekyra), která vznikla z původní ukrajinské neonacistické kapely Bulldog. Arsenij byl původně aktivistou ultrapravicového hnutí Ukrajinského národního shromáždění – Ukrajinské národní sebeobrany (UNA-UNSO), které se v roce 2014 sloučilo s Pravým sektorem. Samotná značka Svastone vznikla v roce 2010 a svou politickou profilaci nijak nezastírá – většina motivů se točí kolem staroslovanství, slovanské mytologie a nepřekvapivě i slovanských variací na svastiku (všímavý čtenář si nejspíše již povšiml i náznaku ve jméně značky). Pokud by někdo byl na pochybách, tak značka nabízí i srozumitelnější motivy, jako jsou trika s italským fašistickým diktátorem Benitem Mussolinim, nebo s motivem koncentračního tábora s obligátním nápisem „Arbeit macht frei“. Svastone mělo vždy blízko k ukrajinské chuligánské scéně, jmenovitě k chuligánům z Dynama Kyjev, a prostřednictvím Pravého prostoru i ke krajně pravicovým polovojenským jednotkám Batalionu Azov, který se objevuje hned na několika motivech. Podobně jako ruská neonacistická značka White Rex se Svastone aktivně angažuje na poli bojových umění, včetně pořádání ultrapravicových MMA turnajů pod značkou ІДУ НА ВИ (Jdu k vám), což odkazuje na historicé prohlášení kyjevského kagana a vojevůdce Svjatoslava I. Igoreviče u příležitosti zahájení války s Chazary v 9. století.

Arsenij Bilodub v přítomnosti neonacistické legendy – Kena McLellana – zpěváka jeho oblíbené skupiny Brutal Attack.
Arsenij Bilodub v přítomnosti neonacistické legendy – Kena McLellana – zpěváka jeho oblíbené skupiny Brutal Attack.

Dalším v portfoliu Might Is Right je Beloyar. V tomto případě jde o ruskou značku, jejíž motivy si pohrávají hlavně se slovanskou mytologií a symbolikou. V logu má variaci na symbol „Svarožichova kříže“, který obsahuje i motiv svastiky. Značka vyrábí jednak lifestylovou řadu oblečení, ale také specializované vybavení pro bojové sporty. Na svých stránkách naoko popírá jakékoliv spojení s rasismem a neonacismem, ale její motivy s nápisy jako „Bílý útočník“ nabízí opačnou interpretaci, které nahrávají i neonacistická tetování modelů na oficiálních fotografiích. Navíc, pokud se podíváme na prodejní cesty Byloyaru, jde z velké většiny o neonacistické obchody a distribuce. Beloyar je důležitým sponzorem moskevského ultrapravicového MMA klubu Rodmma a spolupracuje i s ruskou neonacistickou black metalovou kapelou Velimor nebo se zpěvákem kultovní neonacistické kapely Landser Michaelem „LunikoffL Regenerem

Michael „Lunikoff“ Regener; zpěvák jedné z nejznámějších neonacistických kapel Landser, jako podporovatel Beloyar uvedený na stránkách značky.
Michael „Lunikoff“ Regener; zpěvák jedné z nejznámějších neonacistických kapel Landser, jako podporovatel Beloyar uvedený na stránkách značky.

Ruské značce White Rex jsme se důkladně věnovali v rozsáhlém samostatném článku. Je to v současnosti nejúspěšnější otevřeně neonacistická a rasistická značka, která se zaměřuje na prostředí bojových sportů a část výtěžku z jejího zboží putuje na podporu vězněných neonacistů. Od roku 2011 White Rex pořádá sérii vlastních turnajů v bojových sportech. Pravidelně na nich zápasí například členové organizace Wotan Jugend. Turnaje před několika lety expandovaly i do Evropy, kde je pořádají lidé spojeni s organizací Blood & Honour. Těch se účastnili i čeští neonacisté, které tam dovezli bývalí členové Národního odporu Lukáš Rod a Pavel Koleček. Tato dvojice před časem značku začala distribuovat v Česku a postavila i český White Rex tým.

Chuligáni a identitáři, spojte se!

Dost ale s chozením kolem horké kaše. Kdo že všechny tyto značky do Česka dováží? Za Might Is Right stojí jihočeský neonacistický partnerský pár - Tomáš Dubský a Barbora Bicková.

Tomáš Dubský, o kterém už víme, že patří do týmu značky Greifvogel, je mladý fighter z Domanína, který zápasí za jihočeský Gladiator's Gym. Už v roce 2014 byl členem výjezdu českého White Rex týmu do francouzského Lyonu, kam se jel utkat se s neonacisty z dalších zemí na turnaj organizovaný značkou Pride France s podporou White Rex. Kromě toho je v současnosti nejakčnější člen jihočeské nacionalistické chuligánské ekipy South Legion, která volně navazuje na starší partu White Boys. I když o ideologickém přesvědčení Dubského není pochyb, na politicky zaměřených akcích se téměř nevyskytuje. To se nedá říct o Bickové, která je aktivistkou Generace identity a v minulosti se účastnila i výjezdu českých aktivistů Evropské solidární fronty (ESF) do Kosova. Zde jen připomeňme, že ESF je projekt evropských neofašistů na podporu nacionalistických hnutí, který svoje aktivity zaměřuje zejména na Kosovo a Sýrii. V Sýrii podporuje režim Bašára Assada a v Kosovu srbské nároky na tuto oblast.

Tomáš Dubský na vozíčku po operaci společně s Vítem Mrákotou, jemuž je dobře vidět logo White Rex vytetované na koleni.
Tomáš Dubský na vozíčku po operaci společně s Vítem Mrákotou, jemuž je dobře vidět logo White Rex vytetované na koleni.

Barbora Bicková na jedné z akcí Generace identity
Barbora Bicková na jedné z akcí Generace identity


Bicková (zcela vpravo) na misi ESF v Kosovu v roce 2013. Bicková tam tehdy jela s různorodou partou, kde nechyběli aktivisté Generace identity jako Petr Kessner (druhá řada odspoda, zcela vlevo), Ladislav Havlíček (nalevo od Bickové) nebo Přemysl Zeman (nad Bickovou). Zúčastnil se i Jiří Dudák (spodní řada, třetí zleva) kdysi napojený hlavně na brněnskou Dělnickou stranu nebo Patrik Vondrák (ob člověka napravo od Dudáka), kdysi známá postava pražského Národního odporu. Třešničkou na dortu byl Ladislav Zemánek (zcela vlevo nahoře), který byl později vidět hlavně v souvislosti s Bartošovou Národní demokracií.

Dubského a Bickovou pojí přátelství s veterány českého byznysu s neonacistickým oblečením – Pavlem Kolečkem (Black Arrows, White Rex Czech) a Lukášem Rodem (Národní Odpor, Hatecore Shop, White Rex Czech) a oba dva byli jihočeskému páru pravděpodobně nápomocni při zakládání Might Is Right. Právě výjezdy na turnaje pod hlavičkou White Rex pomohly Dubskému získat kontakty na majitele značek, které prodává. Je velice pravděpodobné, že přes ně obchod Might Is Right získal i své logo, které vytvořil německý neonacistický grafik Martin Wegerich (Vlanze Graphics), spolupracující s OPOS Records, Pride France a s různými neonacistickými kapelami. Vzhledem k tomu, odkud pochází provozovatelé Might is Right, může být zajímavé, že Lukáš Rod je příbuzným Luboše Roda z Českých Budějovic, který vlastní obchod Respect Style a vyhrožuje trestním oznámením každému, kdo využívá motiv ACAB zaregistrovaný jeho německým obchodním partnerem. S Českými Budějovicemi dokonce Lukáš Rod zkoušel upéct družbu za pražskou Slávii. Tyto jalové snahy mu ale po svém návratu z krimu rychle zatrhl tehdejší šéf slávistické chuligánky Nikolas.

Barbora Bicková a Tomáš Dubský (levá strana) na byznys večeři s Lukášem Rodem a Martinou Boříkovou, jednou z bývalých aktivistek ženské neonacistické skupiny Resistance Women Unity.
Barbora Bicková a Tomáš Dubský (levá strana) na byznys večeři s Lukášem Rodem a Martinou Boříkovou, jednou z bývalých aktivistek ženské neonacistické skupiny Resistance Women Unity.

Kámoši vždycky pomůžou

Might Is Right sice nefunguje jako klasická značka s vlastním oblečením, ale i tak si Dubský s Bickovou vyhlédli několik českých MMA fighterů z řad svých přátel a zásobují je oblečením oplátkou za reklamu. Prvním z nich není nikdo jiný, než na našem webu už notoricky známý fighter a neonacistický matador Vít Mrákota, jehož domovským gymem je AF MMA Rebels Ústí nad Labem. V týmu ho doplnil Petr „Bery“ Beránek, bývalý člen brněnské chuligánské ekipy JKG, někdejší kandidát Dělnické strany a v současnosti člen MMA týmu brněnského Jetsaam Gymu. Jak jsme už v předchozích článcích ukázali, jeho tělo pokrývají neskrývaně neonacistická tetování jako totenkopf, kolovrat nebo podobizna německého vojáka s říšskou orlicí. Nověji má na vnitřní straně stehna vytetované logo Might is Right.

Vít Mrákota (druhý zleva) v zákulisí turnaje Oktagon 2, kde nastoupil proti Iljovi Škondričovi. Jako obvykle je oblečen do trika White Rex a tepláků Greifvogel. V mrákotově rohu kromě Pavla Štefka (vlevo), který je hlavním MMa trenérem v gymech v Novém Boru a v Liberci, během zápasu stáli nestoři českého neonacistického byznysu Lukáš Rod (druhý zprava) a Pavel Koleček (vpravo).
Vít Mrákota (druhý zleva) v zákulisí turnaje Oktagon 2, kde nastoupil proti Iljovi Škondričovi. Jako obvykle je oblečen do trika White Rex a tepláků Greifvogel. V mrákotově rohu kromě Pavla Štefka (vlevo), který je hlavním MMa trenérem v gymech v Novém Boru a v Liberci, během zápasu stáli nestoři českého neonacistického byznysu Lukáš Rod (druhý zprava) a Pavel Koleček (vpravo).

Obchod zaštítil taky Adama „Přemrda“ Matouška z pražského Primmat Gymu, který má na svých pětadvacet let bohatou chuligánskou historii i slušnou sbírku pochybných tetování typu nápisu „Blood and Honor“, loga White Rex nebo takzvaného „černého slunce“ (původní okultní nacistický symbol, vytvořený Himmlerem pro jednotky SS). Matouška v roce 2015 Lukáš Rod vyvezl jako reprezentanta White Rex Czech teamu na neonacistický turnaj do Lyonu. Jinak ale patří do týmu Primmat Gymu, kde se značka White Rex uchytila více než je zdrávo. Na říjnovém galavečeru Night of Warriors v Liberci nastupoval v klasickém triku White Rex jejich profesionální MMA zápasník Michal Konrád i s celým svým podpůrným týmem, včetně Adama Matouška.

Adam „Přemrd“ Matoušek a jeho tetování
Adam „Přemrd“ Matoušek a jeho tetování

Tým Primmat gymu v tričkách neonacistické značky White Rex po vítězném zápase Michala Konráda na Night of Warriors v Liberci. Konrád stojí uprostřed, Matoušek nalevo od něj.
Tým Primmat gymu v tričkách neonacistické značky White Rex po vítězném zápase Michala Konráda na Night of Warriors v Liberci. Konrád stojí uprostřed, Matoušek nalevo od něj.

Už jsme se zmínili o tom, že Tomáš Dubský před třemi lety vyjel do Lyonu jako člen českého White Rex týmu, který měli pod palcem Lukáš Rod s Pavlem Kolečkem. Letos se Dubský připojil k organizátorské dvojce a na neonacistický turnaj „Force & Honneur“, pořádaný Tomaszem Szkatulskym opět v Lyonu, postavili společný tým. Might Is Right ho zaštítil dohromady s kolečkovou značkou Black Arrows a rodovým HateCore shopem. Ve výpravě vedle Roda a Kolečka nechyběli prověření fighteři z nazi scény – několikrát jmenovaný Vít Mrákota, už zmíněný Petr Beránek, slávistický chuligán a velmi aktivní neonacista Jan „Karlos“ Králík a zakladatel už neexistující sparťanské chuligánské ekipy Prague Boys Jakub „Prochy“ Procházka. Spolu s nimi se pak na turnaji objevily ne až tak známé tváře. Byli to tři členové South Legion, kteří s Dubským trénují v Gladiators Gymu – Marek Syrový, Dan Hrubec a Radim. A právě ti se představili v ringu, zatímco zbytek výpravy jim dělal podporu a družil se s nácky z ostatních zemí. Petr Beránek se dokonce na několik zápasů ujal rozhodcování a do organizace se zapojil také Lukáš Rod.

Letošní turnaj Force & Honneur v Lyonu a společný tým Might Is Right, Black Arrows a Hatecore Shop v tričkách White Rex speciálně vyrobených pro tuto příležitost. Zleva: Vít Mrákota, Jakub „Prochy“ Procházka, Pavel Koleček, Dan Hrubec, Marek Syrový, Radim, Petr „Berry“ Beránek, Lukáš Rod, Jan „Karlos“ Králík.
Letošní turnaj Force & Honneur v Lyonu a společný tým Might Is Right, Black Arrows a Hatecore Shop v tričkách White Rex speciálně vyrobených pro tuto příležitost. Zleva: Vít Mrákota, Jakub „Prochy“ Procházka, Pavel Koleček, Dan Hrubec, Marek Syrový, Radim, Petr „Berry“ Beránek, Lukáš Rod, Jan „Karlos“ Králík.

Dubský s Bickovou svojí značku hodně opírá o spojení s chuligánskou partou South Legion, která sama sebe označuje za nacionalistickou chuligánskou skupinu. Není se čemu divit, když do ní patří třeba budějovičák Jakub Michal, který byl aktivní už v dobách Národního odporu okolo roku 2006. Dubský se svojí partou pravidelně trénuje v třeboňské pobočce Gladiators Gymu, se kterým je úzce spjatý. Na poslední turnaj, organizovaný tímto gymem, poskytnul věcné ceny ze svého obchodu. V týmu českobudějovického Gladiator's Gymu pak mimochodem figuruje neonacista a Dubského kamarád David Velíšek, jehož fotografie se také několikrát objevily na instagramu Might Is Right. Dubský se snaží motivovat ostatní členy své party organizováním tréninků v Gladiator's Gymu se známějšími fightery typu Víta Mrákoty. Jako trenér je podporuje v jejich zápasech (společně s nim jako podpora často vyjíždí další chuligán ze South Legion Dominik Schmied) a samozřejmě od nich dostává nazpátek podporu v podobě loajality ke značce. Členové South Legion s oblibou nosí oblečení z jeho obchodu a vyjíždí s ním na jasně politicky vyprofilované turnaje. Lojalita je tak silná, že jeden z mladších členů, Radim, si krátce před svým zápasem na Force & Honneur nechal na hruď vytetovat logo White Rex. Možná, že ho inspiroval Vít Mrákota, který si logo stejné značky nechal zvěčnit na kůži před několika lety před svým zápasem za tým White Rex Czech.

Vloni se několik členů z okruhu ekipy South Legion na turnaji v polské Poznani družilo s Tomaszem Szkatulskym (vlevo v triku XXX z produkce vlastní značky). Dubský (triko South Legion) s Bickovou (triko Black Arrows) na fotce drží vlajku, se Szkatulskym se okolo ramen drží Dominik Schmied, v pozadí se zdviženýma rukama stojí Jakub Michal a úplně napravo Dan Hrubec (triko South Legion).
Vloni se několik členů z okruhu ekipy South Legion na turnaji v polské Poznani družilo s Tomaszem Szkatulskym (vlevo v triku XXX z produkce vlastní značky). Dubský (triko South Legion) s Bickovou (triko Black Arrows) na fotce drží vlajku, se Szkatulskym se okolo ramen drží Dominik Schmied, v pozadí se zdviženýma rukama stojí Jakub Michal a úplně napravo Dan Hrubec (triko South Legion).

 

Logo ekipy South Legion
Logo ekipy South Legion

 

Momentka z tréninku South Legion v Gladiators Gymu, na které se vyskytuje několik z hvězd našeho článku. Marek syrový stojí úplně vlevo, Radim klečí úplně vlevo, hned vedle něj je v podřepu Barbora Bicková, Tomáš Dubský klečí druhý zprava a třeti zleva stojí Jakub Michal. Za povšimnutí stojí potetovaná postava se založenýma rukama stojící nahoře uprostřed. Je to Patrik Vopat, kovaný jihočeský neonacista, který na sobě má vytetovaný kolovrat, symbol Černého slunce a Totenkopf.
Momentka z tréninku South Legion v Gladiators Gymu, na které se vyskytuje několik z hvězd našeho článku. Marek syrový stojí úplně vlevo, Radim klečí úplně vlevo, hned vedle něj je v podřepu Barbora Bicková, Tomáš Dubský klečí druhý zprava a třeti zleva stojí Jakub Michal. Za povšimnutí stojí potetovaná postava se založenýma rukama stojící nahoře uprostřed. Je to Patrik Vopat, kovaný jihočeský neonacista, který na sobě má vytetovaný kolovrat, symbol Černého slunce a Totenkopf.

David Velíšek jako zápasník tými Gladiator's Gymu s „černým sluncem“ vytetovaným na prsou.
David Velíšek jako zápasník tými Gladiator's Gymu s „černým sluncem“ vytetovaným na prsou.

V rámci sebepropagace Might Is Right rádi sdílí příspěvky všech svých fanoušků, kteří se fotí v oblečení nakoupeném v jejich obchodě. Díky tomu se dá narazit na skutečné perly, třeba na fotky neznámého člověka zachyceného před velkou vlajkou s white power symbolem nebo známého českého MMA bojovníka Tomáše „Thora“ Kužely z týmu GCF hrdě pózujícího v tričku White Rex. Mimochodem, Kužela společně s Rodem a Kolečkem koučoval český White Rex tým na turnaji v Římě pořádaném italskými neofašisty z hnutí Casa Pound. Malou zajímavostí může být jeden ze slovenských účastníků MMA reality show Oktagon Výzva II, Tomáš Bolo z Wolf Pride gymu Žilina. Ten se v televizi několikrát objevil v tričku Beloyar. Kde ho asi vzal? Ve značkách, které distribuuje Might is Right, se občas objeví i mladí nadějní fighteří, například Matúš Juráček ze SKBU Hostivař nebo Leo Brichta z Hanuman gymu. Za náhodu to považovat nejde, oba dva se pohybují v okruhu pražských nazi chuligánů.

Screenshoty z facebooku Might Is Right
Screenshoty z facebooku Might Is Right

 

Šedá zóna

Na začátku listopadu 2017 protimafiánský útvar zadržel pět lidí včetně neonacistického matadora Martina Franka kvůli provozování e-shopu Dstyle. Ten distribuoval například trička s motivy neonacistické kapely Bound for Glory nebo další kousky odkazující na Třetí říši. Franek a jeho kumpáni patří k vyhasínající starší generací českých neonacistů, mají za sebou už víceré soudní popotahování a pro policii jsou víceméně jednoduchým terčem. Dubský s Bickovou jsou si určitě vědomi toho, že se jejich obchod pohybuje v šedé zóně. Možná je to i důvod toho, proč nemají žádný oficiální e-shop a s venkovním světem komunikují pouze pomocí facebookového a instagramového profilu, i když jejich ambice jsou, jak se zdá, mnohem větší. Už teď se jejich zboží objevuje na velkých akcích.