Pondělí 12/3/2018

Sekhmet, Inferno a Silva Nigra po deseti letech

Kvůli údajně zrušenému a následně znovu potvrzenému koncertu kapel Inferno, Sekhmet a Silva Nigra v klubu Nová Chmelnice v Praze se nám množí dotazy, jak se tyto blackmetalové skupiny, které se dříve netajily sympatiemi k nacismu, rasismu a antisemitismu, k těmto věcem staví dnes. Články, které se jim na našich stránkách věnovaly a které pravděpodobně mají podíl na kontroverzi koncertu, jsou už poněkud zastaralé, tak jsme pro jistotu připravili malé doplnění o dnešní pohled.

Nejproblematičtější byli vždy asi Sekhmet. Pravda je, že se neprezentovali a neprezentují jako NSBM kapela, dokonce se proti takovému označení ohrazují. Jenomže i když to do prezentace kapely promítli jen v několika textech, jako jednotlivci se členové Sekhmet průkazně aktivně podíleli na činnosti neonacistických organizací, například jako pořadatelé demonstrací v době, kdy bylo aktivní hnutí Autonomních nacionalistů. Jejich postoj nejlépe shrnuje vyjádření Seta: „Chtěl bych říci, že do textů Sekhmet národní socialismus netahám. Je to pouze moje osobní přesvědčení, v které věřím.“ Sekhmet dodnes mají v neonacistických kruzích mnoho přátel a sami si občas neodpustí rasistické poznámky. Do loňska navíc v kapele stabilně hrál bubeník Ragnar, který odešel kvůli celkovému vytížení. Jedním z důvodů bylo jeho působění v několik let fungující oi! RAC kapele Violence Station kde hraje se starými severočeskými nácky a která obráží téměř výhradně neonacistické akce. Zbytku Sekhmet to asi nikdy nevadilo. Nahradil ho Danny z moravských Degoryen, kteří sami sebe popisují jako „Patriot Black Metal“, v logu mají kolovrat a zpěvák se producíruje v triku kultovní NS black metalové kapely Absurd.

To Inferno se za svou politickou orientaci nestyděli. Často je zmiňován rozhovor pro web Mordegord, kde padá hodně otevřených výroků, které završil zpěvák Adramelech, když prohlásil: „Jednou větou: Inferno je hrdým článkem Slovanské říše, podporující pohanskou víru a čistou Bílou Evropu!!!“ Na dotaz po oblíbených kapelách navíc nezapomněl zmínit celou speciální sekci: „Ze scény White Power: Honor, Konkwista, Iron Youth, Der Sturmer, Buldok, Bound For Glory, Skrewdriwer atd...“ Od té doby uplynulo hodně času a Inferno se vyšvihlo na špičku českého blackmetalu, uznání se mu dostává v zahraničí. A jak se za minulostí ohlíží Adramelech? Ve dva roky starém a hodně otevřeném rozhovoru pro webzin Bes na otázku týkající se změny témat textů napsal: „Dnes může Inferno působit jako úplně jiná kapela než na začátku nového milénia, ale já si dovolím tvrdit, pokud nahlédnu do sebe, že jsem stále názorově tím stejným člověkem jako na počátku.“ I z dalších odpovědí, ve kterých se opírá do migrantů, homosexuálů a volá po záchraně evropské kultury, se dá usuzovat, že ideologicky velký kus cesty neušel. Je ale fér dodat, že vazby na aktivní neonacistické struktury u Inferna nepozorujeme.

Kontroverze Silva Nigra vyplývá hlavně z prohlášení bývalého a dnes již 8 let zesnulého zpěváka Ulvbertha, který pro už neexistující polský fanzin prohlásil, že jeho vnitřním přesvědčením je nacismus. Moc tomu nepomohl ani výčet jejich oblíbených kapel, kam zařadili Buldok nebo Excalibur (naprosto zásadní české neonacistické skupiny). Žádný náznak těchto ideologií ale v jejich textech nikdy nezazněl a kapela označení za NSBM odmítá. Dnešní členové odmítají spojení s neonacisty, ale své přesvědčení nijak blíže nekomentují.

Nacistická ideologie, rasismus nebo antisemitismus se promítly do textů jen jedné ze jmenovaných kapel, a to Sekhmet. Z našeho pohledu ale texty nejsou to hlavní. Vždy šlo především o osobní přesvědčení nebo veřejnou prezentaci jejich členů. Jako o NSBM kapele v pravém slova smyslu šlo mluvit jen o Infernu a Sekhmet a jen v některých jejich fázích. Na druhou stranu, i když to tak někdy vypadá, ani blackmetalisti nežijí v pohádce a jejich umělecká ega nejde oddělovat od jejich skutečné identity. Pokud člověk něco na veřejnosti prohlašuje, měl by taky za to přijmout zodpovědnost a ne brečet, že mu majitel klubu zrušil koncert, protože nechce mít v baráku nácky. Vidět členy blackmetalových kapel pokrytecky se ohánět vyjádřeními, že oni sice věří v nacionální socialismus, ale jejich kapely s tím nemají nic společného, je akorát k smíchu. Chápeme, že lidí se mění a je možné, že třeba Silva Nigra je po úmrtí Ulvbertha už někde jinde (u Inferna a Sekhmet tomu kvůli jejich současným výrokům a kontaktům moc nevěříme), ale ze strany ani jedné z kapel nikdy nepřišlo žádné jasné vyjádření, které by nařčení jejich členů ze sympatií k rasistickým, nacistickým a xenofobním ideologiím přesvědčivě vyvrátilo, nebo by se aspoň k němu postavilo čelem. Jestli to je jinak, rádi se necháme opravit.

A na závěr si neodpustíme jednu poznámku. Na adresu těch, kteří se ozývají proti neonacismu, rasismu a xenofobii často zaznívá hláška, ať netahají do metalu politiku. Je úsměvné, že se ti stejní lidé neozývají právě proti interpretům, kteří propagují nenávistné ideologie. Když už nechcete v metalu politiku, měřte všem stejným metrem a vyžeňte ze své scény i fašisty, rasisty a neonacisty.